Finał Intermarium w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu

29 listopada 2019 w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu odbędzie się Międzynarodowy Finał Intermarium, w którym wezmą udział najlepsi młodzi znawcy tematyki Trójmorza z Polski, Słowacji, Węgier i Chorwacji.

Fragment mapy do gry za: Fundacja Jagiellońska

„Zostań Józefem Piłsudskim i stań na czele polskich sił zbrojnych. Rządź Rumunią jako król Ferdynand I. Wróć do czasów 20-lecia Międzywojennego. Zagraj w Intermarium – wielkoformatową grę planszową” – zapraszają organizatorzy.

Intermarium to wielkoformatowa gra planszowa”. Projekt jest realizowany przez Fundację Jagiellońską na terenie województwa podkarpackiego. Mechanika i zasady gry opierają się na symulacji. Jej uczestnicy przenoszą się w czasie do okresu 20-lecia międzywojennego, stając na czele europejskich krajów. Fabułę gry rozpoczyna moment zakończenia I Wojny Światowej – czas gdy wiele europejskich krajów (w tym Polska) odzyskało Niepodległość.

Intermarium (MIĘDZYMORZE) to idea polityczna, której orędownikiem był Józef Piłsudski.  Mówiła o powstaniu federacji Europy Środkowej i Wschodniej. Do Intermarium miały należeć kraje zlokalizowane pomiędzy trzema morzami: Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym, czyli: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Ukraina, Czechosłowacja, Rumunia, Jugosławia, Węgry oraz Finlandia. Idea intermarium nawiązywała pośrednio do jagiellońskiej tradycji wielokulturowej wspólnoty – Rzeczypospolitej.   Federacja państw międzymorza miała zapewnić równowagę sił w Europie podczas 20-lecia Międzywojennego. Tym samym miała stanowić przeciwwagę dla Związku Radzieckiego oraz Rzeszy niemieckiej.

Projekt objęty honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *