1 września 2023 roku Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego w Jarosławiu otrzymała imię Izabeli Dzieduszyckiej – byłej łączniczki Armii Krajowej, działaczki społecznej oraz dwukrotnej mistrzyni Polski w tenisie stołowym w 1949 i 1950 roku i mistrzyni Warszawy w 1951 roku.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą sprawowaną przez J. E. abp. ks. Adama Szala w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Jarosławiu.
Po Mszy św. wszyscy przeszli w uroczystym pochodzie, aby wziąć udział w dalszej części obchodów.
Na uroczystości byli obecni przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, córki śp.Izabeli – Maria Dzieduszycka i Elżbieta Grocholska – członkowie rodziny Dzieduszyckich oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Przymierza Rodzin. Wszystkich gości powitał Konrad Sawiński – dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu oraz Kamil Dziukiewicz – dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Jarosławiu.
Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot, kierując gratulacje na ręce dyrektora szkoły Kamila Dziukiewicza, powiedział:
«Izabela Dzieduszycka to wyjątkowa postać, która będzie od dziś inspiracją dla pokoleń kształcących się w tej szkole i nie tylko. Nie sposób wyobrazić sobie lepszego kandydata na patrona Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Była tenisistką stołową o imponujących osiągnięciach. Nie była to jednak jedyna dziedzina, której oddała się w życiu. Należała do Narodowych Sił Zbrojnych, a potem do Armii Krajowej. W maju 1946 roku zdała maturę i skończyła studia na Akademii Handlowej w Poznaniu. Na dalszym etapie swojego życia straciła pracę za przynależność do NSZZ „Solidarność”. Od połowy lat 70. prowadziła sekcję rodzin w Klubie Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W 1983 r. założyła Przymierze Rodzin, którego podstawowym celem jest pomoc rodzicom w wychowaniu ich dzieci w duchu nauki Kościoła katolickiego.
Dziś szczególnie cieszy, że w jarosławskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego oprócz przekazywanej wiedzy, liczy się także wychowanie w duchu patriotycznym i sportowym. Jako przedstawiciel powiatowych władz samorządowych, wybranych przez mieszkańców ziemi jarosławskiej, dziękuję za wszystko, co czynicie dla wychowania naszego młodego pokolenia. Trudno bowiem przecenić działania, które wpływają na kształtowanie oblicza polskiej młodzieży. Już za kilka, kilkanaście lat to oni przejmą stery Ojczyzny i Europy. Dlatego tak ważne jest, by móc się opierać na takich postaciach, jak Izabela Dzieduszycka».
Na uroczystości wystąpiły dzieci i młodzież ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego z przygotowanym przez siebie programem artystycznym.
Po zakończeniu uroczystości w Jarosławiu, członkowie rodziny oraz delegacja ze Stowarzyszenia Przymierza Rodzin złożyli kwiaty w krypcie Dzieduszyckich w Zarzeczu, gdzie spoczywa śp. Izabela Dzieduszycka.
Wszystkie informacje i zdjęcia za: POWIAT JAROSŁAWSKI oraz Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu FB
O uroczystości też w: Polskie Radio Rzeszów i Ekspres Jarosławski