Historia rodziny Dzieduszyckich i osób z nią związanych prowadziła przez różne miasta, regiony czy kraje, dlatego też w wielu miejscach można odnaleźć ślady świadczące o historii rodziny. Nie ulega wątpliwości, że jednym z ośrodków, który odgrywa w tym kontekście najważniejszą rolę, jest Lwów. Właśnie tam można zobaczyć rodzinne nagrobki, odwiedzić muzea, w których przechowywane są zasoby gromadzone przez Dzieduszyckich, ale też podziwiać zabytki, wśród których żyli nasi przodkowie.
Troska o dziedzictwo materialne pozwala nam należycie zadbać o dziedzictwo duchowe i kulturowe, dlatego też Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas po raz kolejny realizuje we Lwowie projekty konserwatorskie. W tym roku prowadzone będą kolejne etapy prac na Cmentarzu Łyczakowskim i na Rynku. Prace poprowadzi zespół konserwatorski, którym kieruje Anna Kudzia.
Na Cmentarzu Łyczakowskim konserwatorzy zajmą się grobowcem generała Józefa Kalinowskiego (ok. 1785–1825), który służył pod Napoleonem i w Armii Księstwa Warszawskiego. Dzięki pracom uratowane zostanie terazzo niespodziewanie odkryte podczas poprzedniego etapu prac. Głównym celem tegorocznej konserwacji jest ustabilizowanie grobowca i uzupełnienie spękań.
Drugim z zabytków, przy którym pracuje zespół Anny Kudzi jest przedstawienie rzeźbiarskie ,,Chrzest Chrystusa przez Jana Chrzciciela”, które znajduje się na jednej z kamienic zdobiących lwowski Rynek. Podczas prac przeprowadzony będzie proces oczyszczania wapiennej figury przedstawiającej Wiarę, ale też wykonane zostaną rekonstrukcje brakujących atrybutów figury Wiary kielicha i kwiatu lilii i brakujących fragmentów plakiety z herbem rodziny Szolc–Wolfowiczów. Konserwatorzy zajmą się ubytkami i spękaniami, aby jak najdokładniej zabezpieczyć obiekt.
Prace mogą być realizowane dzięki wsparciu Instytutu Polonika i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.