Kochana Ciociu Anno,
Z okazji 99 urodzin składamy wielkie Bóg zapłać za Ciebie, za to że jesteś cudownym punktem odniesienia dla nas, korzystających nieustannie z Twojej dobroci, mądrości i życiowego doświadczenia i – nie umniejszając poprzednich cnót – z Twojego poczucia humoru, którym sprawiasz, że zawsze po spotkaniu z Tobą odchodzimy lepsi i radośniejsi :)))
Życzymy Ci pogody ducha, radości, zdrowia i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień!
Anna Dzieduszycka-Machnik urodziła się we Lwowie w 1925 roku jako córka Stanisława Dzieduszyckiego i Anny z Komierowskich.
Pierwsze lata spędziła w majątku rodziców w Sokołowie (obecnie Ukraina). W okresie okupacji hitlerowskiej wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszkała w Zarzeczu, gdzie w ramach tajnych kompletów zdała maturę. Po wojnie ukończyła archeologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, później pracowała w Instytucie Archeologii PAN. W 1958 roku poślubiła Jana Machnika (późniejszego profesora UJ i wiceprezesa Polskiej Akademii Umiejętności). Wychowali dwie córki: Dominikę i Michalinę. Uczestniczka wielu europejskich sympozjów naukowych oraz prac wykopaliskowych w Polsce i we Francji. W 1981 roku działała w NSZZ „Solidarność” w Polskiej Akademii Nauk.
Jest autorką szeregu publikacji m.in. książki „Sokołów koło Stryja – miasteczko którego już nie ma”, dokumentującej losy ludności polskiej z okolic Stryja w okresie II wojny światowej.