Wystawa Reportażystka wcale nie musiała zaistnieć. Przed laty szklane klisze, na których zostały umieszczone fotografie, zostały znalezione w jednej z krakowskich kamienic. Gdyby nie działanie Stefana Okołowicza, do dzisiaj mogłyby się tam znajdować.
Klementyna Szembekowa dokumentowała codzienność. Chociaż nie była prekursorką w tym zakresie, jej działalność stanowi ważny wkład w rozwój kultury, ale też jest istotnym świadectwem czasów. O historii fotografii, kontekście ich powstawania i o fotografii reportażowej mogą Państwo posłuchać poniżej, w wystąpieniu dr Magdaleny Kwiecińskiej z Muzeum Tatrzańskiego.
AUDIODESKRYPCJA WYSTAWY
Serdecznie dziękujemy Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowemu Centrum Kultury i Województwu Podkarpackiemu, bez których wystawa nie mogłaby się odbyć.
Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom: Gminie Zarzecze, Centrum Kultury w Zarzeczu, Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Państwowemu Muzeum Historii Naturalnej we Lwowie (Державний природознавчий музей).
Projekt konferencji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego.