Ludzie pytają, jak to się stało, że zdjęcia, które robiła Klementyna z Dzieduszyckich Szembekowa znalazły się w kolekcji Stefana Okołowicza, artysty fotografika, witkacologa, badacza fotografii Witkacego i jednego z fundatorów Instytutu Witkacego w Warszawie. Jaką przebyły drogę, zanim znalazły się w krakowskim mieszkaniu hrabiny Bielskiej?
Trzeba pytać, trzeba rozmawiać! Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie zna Jerzy Wolański (ur. 1927), który zaraz po II wojnie światowej mieszkał przy ulicy Studenckiej pod numerem 7 w Krakowie i we wczesnych latach pięćdziesiątych odwiedził Maryszkę Mycielską (córkę Klementyny!). Do ich rozmowy dołączyła Eleonora Bielska. „Musiała być bardzo ładna. Miała piękne, wielkie, zielone oczy” – wspomina po latach Jerzy Wolański. Dzięki jego relacji dowiadujemy się, że kolejnymi posiadaczami kolekcji fotografii Klementyny byli: Maryszka Mycielska (z domu Szembek) – Eleonora Maria Bielska – pp. Paradowscy – Stefan Okołowicz.
Od słowa do słowa historia wygląda tak:
Eleonora Maria z Jabłonowskich Bielska (1884–1977) była córką Stanisława Jabłonowskiego i Jadwigi ze Steckich. Urodziła się w Bursztynie w powiecie rohatyńskim. Wyszła za mąż za Juliusza Aleksandra Bielskiego (1862–1941) 1 września 1900 roku we Lwowie. Zamieszkali przy ulicy Kopernika we Lwowie. W czasie II wojny światowej zostali wywiezieni do sowchozu Iwanówka w północnym Kazachstanie, gdzie Aleksander zmarł. Eleonora po powrocie z zesłania zamieszkała w kamienicy przy kościele św. Floriana przy ulicy Warszawskiej 1 w Krakowie, w mieszkaniu Maryszki, czyli Marii z Szembeków Janowej Mycielskiej (1877–1951), córki Klementyny.
Adres, pod którym mieszkały „dwie damy” odnalazł Piotr Szymon Łoś, który z dziennikarską wnikliwością podszedł do tematu i załączył historię odnalezienia zdjęć Klementyny – i nie tylko – do opisu audycji „Tatrzańskie fotografie Klementyny Szembekowej” w radiu RDC.
Krakowska wystawa „Niezmienność” została również zauważona i doceniona przez Jolantę Drużyńską, dziennikarkę Radia Kraków w audycji pt. „Zakopiańska fotografia Klementyny hr. Szembekowej po raz pierwszy w Krakowie”.
O wystawie w Krakowie i planach na ten rok opowiada Katarzyna Szarek w audycji Bernadety Szczypty w Polskim Radiu Rzeszów pt. „Fotografie z Zarzecza pojechały do Krakowa”
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji!
MD