9 czerwca 2018 roku w Jarosławiu podczas obchodów Dnia Patrona Miasta został odsłonięty mural upamiętniający błogosławionego Michała Czartoryskiego OP, dominikanina pochodzącego z ziemi jarosławskiej. Malowidło powstało niedaleko dominikańskiej bazyliki Matki Boskiej Bolesnej na ścianie odrestaurowanej kamienicy według projektu miejscowego artysty Marka Gliwy, który podkreślał, że praca nad tym dziełem była dla niego wyzwaniem życia.
Odsłonięcia muralu dokonali: bp Stanisław Jamrozek, który go poświęcił, o. Jacek Skupień – przeor klasztoru oo. dominikanów, ks. prał. Andrzej Surowiec – archiprezbiter jarosławski, Barbara Czartoryska – bratanica o. Michała i przewodnicząca Rodzinnego Związku Czartoryskich herbu Pogoń Litewska, Krystyna Kłoda – współwłaścicielka kamienicy, artysta Marek Gliwa, burmistrz miasta Waldemar Paluch, Jarosław Pagacz – wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia oraz Marian Janusz – przewodniczący Rady Miasta Jarosławia IV kadencji w latach 2002-2006.
Bł. o. Michał został wybrany patronem miasta 13 lat temu w 2005 roku.
O Nim i Jego rodzinie opowiedziała w dominikańskiej bazylice Iwona Długoń w wykładzie Rodzinna kompania Czartoryskich z Pełkiń w walkach o niepodległą Polskę 1914-1920, ubogacając swoją opowieść licznymi archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi Jana Franciszka, czyli o. Michała, przedstawicieli rodziny, jego rodziców i dziesięciorga rodzeństwa.
W ramach obchodów Dnia Patrona Miasta w atrium klasztoru oo. dominikanów zostało zorganizowane spotkanie z autorami książki Bł. Michał Czartoryski OP (1897-1944) i jego czasy o. Markiem Miławickim – teologiem i historykiem z Dominikańskiego Instytutu Historycznego w Krakowie oraz prof. dr. hab. Kazimierzem Karolczakiem – Rektorem Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W spotkaniu, które prowadziła Bernadeta Korczewska z Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, uczestniczyła m.in. Barbara Czartoryska – bratanica o. Michała.
Niespodzianką dla uczestników spotkania była projekcja filmu Błogosławiony o. Michał Czartoryski. Rodzinne wspomnienia, nakręconego u śp. Elżbiety Przewłockiej, w którym kilka osób z rodziny pełkińskiej opowiedziało o ojcu Michale i jego znaczeniu w ich życiu. Film został udostępniony przez Mateusza Dzieduszyckiego – Przewodniczącego Rady Związku Rodowego Dzieduszyckich Herbu Sas. Cieszę się, że udostępniając film o błogosławionym, także rodzina Dzieduszyckich może mieć udział w święcie miasta bliskiego i naszym sercom – napisał w liście M. Dzieduszycki.
Prezentowana książka jest kolejnym tomem z serii, prezentującej zbiór studiów, poświęconych życiu i działalności bł. o. Michała oraz czasom, w jakich przyszło mu żyć.
Jan Franciszek Czartoryski urodził się 19 lutego 1897 roku w Pełkiniach koło Jarosławia w rodzinie jednego z najsłynniejszych polskich rodów książęcych. Po wstąpieniu do Zakonu Kaznodziejskiego przybrał imię Michał. Był mistrzem nowicjatu, czyli opiekunem rozpoczynających życie zakonne nowicjuszy, a także wychowawcą studentów. Zapoczątkował też budowę klasztoru dominikanów na warszawskim Służewie. Po wybuchu Powstania Warszawskiego został kapelanem walczącego na Powiślu Zgrupowania AK „Konrad”. Po otoczeniu 6 września 1944 roku przez Niemców powstańczego szpitala, mimo nalegań przyjaciół, nie skorzystał z możliwości bezpiecznego opuszczenia placówki wraz z cywilnym personelem, lecz pozostał z rannymi powstańcami. Tego samego dnia wraz z nimi został rozstrzelany przez hitlerowców.
Odsłonięcie muralu, bp Stanisław Jamrozek
Mural poświęcony patronowi Jarosławia bł. o. Michałowi Czartoryskiemu OP. Autorem projektu i wykonawcą jest Marek Gliwa. Odsłonięcie 9 czerwca 2018 r.
Orkiestra Dęta "Laudate Dominum"
Barbara Czartoryska
Po Mszy św. w asyście Jarosławskiej Orkiestry Dętej "Laudate Dominum" wszyscy przeszli przed kamienicę przy ul. Jana Pawła II 32
Wykład Iwony Długoń pt. „Rodzinna kompania". Czartoryscy z Pełkiń w walkach o niepodległą Polskę 1914-1920.
Wykład Iwony Długoń pt. „Rodzinna kompania". Czartoryscy z Pełkiń w walkach o niepodległą Polskę 1914-1920.
Mural poświęcony patronowi Jarosławia bł. o. Michałowi Czartoryskiemu OP. Autorem projektu i wykonawcą jest Marek Gliwa. Odsłonięcie 9 czerwca 2018 r.
Barbara Czartoryska
Barbara Czartoryska
projekcja filmu pt. Błogosławiony o. Michał Czartoryski. Rodzinne wspomnienia
10 czerwca br. w atrium klasztoru oo. dominikanów spotkanie z redaktorami publikacji poświęconej bł. o. Michałowi Czartoryskiemu OP, o. Marek Miławicki i prof. Kazimierz Karolczak
10 czerwca br. w atrium klasztoru oo. dominikanów spotkanie z redaktorami publikacji poświęconej bł. o. Michałowi Czartoryskiemu OP
Książka Bł. Michał Czartoryski OP (1897-1944) i jego czasy
Na zakończenie dnia dla jarosławskiej publiczności zagrał zespół Siewcy Lednicy
Iwona Długoń i prof. Kazimierz Karolczak
Informacje oraz zdjęcia za: jaroslaw.pl
Biogram bł.o. Michała za: dominikanie.pl
Foto: Małgorzata Młynarska