Ikony w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu

Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu – Oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich zaprasza od 15.11.2019 do 16.05.2020 roku na wystawę malarstwa ikonowego.

Na ekspozycji można obejrzeć ikony XII, XVIII i XIX-wieczne z terenów południowo-wschodniej Polski i Rosji. Część z prezentowanych dzieł pochodzi z cerkwi województw podkarpackiego i lubelskiego – z Jarosławia, Radymna, Tuczemp, Pełkiń, Kniazi, czy Teniatysk. Pozostałe ikony zostały przekazane do zbiorów muzealnych przez Urząd Celny w Przemyślu i Urząd Skarbowy w Jarosławiu.

Na wystawie można zobaczyć ikony z wizerunkami świętych kościoła katolickiego i prawosławnego. Wizerunki przedstawiają różnorodne typy ikonograficzne Matki Bożej i Chrystusa, postaci świętych – m. in. Mikołaja, Michała Archanioła, Piotra i Pawła, Jerzego oraz sceny z ich życia.

Zwiedzający będą mieli również okazję zobaczyć gipsowy okład do otoczonej kultem i stanowiącej cel licznych pielgrzymek XVII-wiecznej ikony Matka Boża “Brama Miłosierdzia” znajdującej się obecnie w jarosławskiej Cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu Wystawa ikon w Zarzeczu w powiecie przeworskim zrealizowanego przez TVP Rzeszów.