Finał Intermarium w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu

29 listopada 2019 w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu odbędzie się Międzynarodowy Finał Intermarium, w którym wezmą udział najlepsi młodzi znawcy tematyki Trójmorza z Polski, Słowacji, Węgier i Chorwacji.

Fragment mapy do gry za: Fundacja Jagiellońska

“Zostań Józefem Piłsudskim i stań na czele polskich sił zbrojnych. Rządź Rumunią jako król Ferdynand I. Wróć do czasów 20-lecia Międzywojennego. Zagraj w Intermarium – wielkoformatową grę planszową” – zapraszają organizatorzy.

Intermarium to wielkoformatowa gra planszowa”. Projekt jest realizowany przez Fundację Jagiellońską na terenie województwa podkarpackiego. Mechanika i zasady gry opierają się na symulacji. Jej uczestnicy przenoszą się w czasie do okresu 20-lecia międzywojennego, stając na czele europejskich krajów. Fabułę gry rozpoczyna moment zakończenia I Wojny Światowej – czas gdy wiele europejskich krajów (w tym Polska) odzyskało Niepodległość.

Intermarium (MIĘDZYMORZE) to idea polityczna, której orędownikiem był Józef Piłsudski.  Mówiła o powstaniu federacji Europy Środkowej i Wschodniej. Do Intermarium miały należeć kraje zlokalizowane pomiędzy trzema morzami: Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym, czyli: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Ukraina, Czechosłowacja, Rumunia, Jugosławia, Węgry oraz Finlandia. Idea intermarium nawiązywała pośrednio do jagiellońskiej tradycji wielokulturowej wspólnoty – Rzeczypospolitej.   Federacja państw międzymorza miała zapewnić równowagę sił w Europie podczas 20-lecia Międzywojennego. Tym samym miała stanowić przeciwwagę dla Związku Radzieckiego oraz Rzeszy niemieckiej.

Projekt objęty honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.