Odnowione meble z powrotem w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu

W grudniu 2019 roku dobiegł końca II etap prac konserwatorskich przy XIX-wiecznych meblach, pochodzących z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu Oddziału Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Poddane konserwacji meble stanowiły pierwotne wyposażenie zarzeckiego pałacu – jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych Podkarpacia, siedziby rodu Dzieduszyckich, zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury i edukacji.

Konserwacji poddano piętnaście elementów – pełen komplet mebli w stylu biedermeier oraz siedem empirowych krzeseł. Odnowione elementy oryginalnego wyposażenia odzyskały swoje pierwotne walory estetyczne. Teraz powrócą na sale ekspozycyjne – do salonu słonecznikowego oraz sali genealogicznej – sprawiając, że zwiedzający będą mogli przenieść się w czasy świetności pałacu, urządzonego przez jego pierwszą właścicielkę, Magdalenę z Dzieduszyckich Morską. Pozwolą także na pełniejsze przekazanie obiorcom wiadomości o historii pałacu, meblarstwie i panujących w tym zakresie tendencjach i modach w ówczesnej Europie, a także pierwotnej aranżacji wnętrz oraz losach dawnych mieszkańców rezydencji.

Odnowione meble w pałacu Dzieduszyckich 2019

Projekt „Konserwacja mebli z pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu – etap II” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Jarosławskiego.