Wystawa florystyczna „W kwiatowym ogrodzie Magdaleny Morskiej”

Od 9 do 12 września br. w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, oddziale Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, mogliśmy podziwiać wystawę florystyczną pt. W kwiatowym ogrodzie Magdaleny Morskiej. Kompozycje kwiatowe, inspirowane albumem Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, wykonane zostały przez Agatę Kiwior, Elżbietę Kosydar, Katarzynę Witecką i Piotra Marca.

Magdalena z Dzieduszyckich Morska (1762-1847) była nieprzeciętną i niezwykle pracowitą osobą. Wśród wielu jej aktywności wymienia się również stworzenie romantycznego ogrodu, w którym hodowała ulubione rośliny, oraz malowanie ułożonych przez siebie kompozycji kwiatowych. W wydanym w 1836 roku w Wiedniu albumie pt.  Zbiór rysunków wyobrażających celniejsze budynki wsi Zarzecza w Galicyi w obwodzie Przemyskim leżącej, częścią z natury zdjętych, lub uprojektowanych, z opisem budownictwa wiejskiego w sposobie holenderskim i angielskim i ogólnemi myślami o przyozdobieniu siedlisk wiejskich znalazły się jej uwagi na temat podstawowych zasad projektowania ogrodów oraz 10 rycin, przedstawiających bukiety układane według czasu kwitnienia roślin.

Kompozycje te stały się inspiracją dla mistrzów florystyki: Agaty Kiwior, Elżbiety Kosydar, Katarzyny Witeckiej i Piotra Marca, którzy zainspirowani grafikami hrabiny Morskiej sprzed dwustu lat zaprezentowali swoje kompozycje w salach Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

Zdjęcie za: Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Elżbieta Kosydar

Mistrz florystyki. Absolwentka Akademii Rolniczej w Krakowie i WSI-E Rzeszowie. Europejska instruktorka florystyki. Właścicielka kwiaciarni w Ropczycach, którą prowadzi nieprzerwanie od 1989 roku. Mistrzyni Podkarpacia 2000 roku. Uczestniczka II Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski w 2001r. i III Międzynarodowej Wystawy Florystycznej w 2004 roku w Poznaniu. Pomysłodawczyni i organizatorka wielu wystaw i pokazów florystycznych między innymi w Wilnie, Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i Ropczycach. Uczestniczka wystawy i pokazów w Kutnie w czasie trwania  „Święta róży”. Autorka trzech książek o tematyce florystycznej  W świecie kwiatów poradnik florysty,  W świecie kwiatów zasady kompozycji florystycznych, W świecie kwiatów historia dekoracji roślinnych . Prezes Podkarpackiego Klubu Florystów SITO NOT Rzeszów. Przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej w zawodzie florysta w Izbie Rzemieślniczej w Rzeszowie. Nauczycielka florystyki w Szkole Policealnej Wizażu i Stylizacji w Rzeszowie. Nauczyciel Akademicki w Wyższej Szkole Inżynieryjno- Ekonomicznej w Rzeszowie.  Od 2019 roku piastuje urząd Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa  z siedzibą w Skierniewicach.

Katarzyna Witecka

Mistrz florystyki. Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego i Studiów Podyplomowych Florystyka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Mistrz Podkarpacia w Ogólnopolskich Mistrzostwach Florystycznych Regionu Małopolsko- Podkarpackiego w Rzeszowie 2015 roku. Wicemistrz Polski w Międzynarodowych Florystycznych Mistrzostwach Polski w Poznaniu w 2016 roku. I Wicemistrzyni Podkarpacia w Ogólnopolskich Mistrzostwach Florystycznych Regionu Małopolsko- Podkarpackiego Rzeszów 2017r. Uczestniczka i asystentka wielu pokazów w Poznaniu, Krakowie, Kutnie, Rzeszowie i Ropczycach. Uczestniczka wystawy i pokazów w Kutnie w czasie trwania „Święta Róży”.
Właścicielka kwiaciarni „ Kochamkwiaty.pl” w Rzeszowie. Nauczyciel Akademicki w Wyższej Szkole Inżynieryjno- Ekonomicznej w Rzeszowie. Instruktor kursów i warsztatów florystycznych.

Piotr Marzec

Mistrz florystyki. Absolwent wydziału politologii na UMCS w Lublinie i Studium Florystycznego SITO NOT w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Właściciel kwiaciarni w Zamościu od 1996 roku. Nauczyciel w SPPSS w Lublinie. Autor wystawy biżuterii floralnej na targach Garden Expo w G2A Arena w Jasionce k/ Rzeszowa i pokazów florystycznych organizowanych przez Podkarpacki Klub Florystów SITO w WSI-E w Rzeszowie. Twórca pokazów w ramach Special Deys podczas targów Gardenia w Poznaniu. Pomysłodawca i współorganizator wystawy róż w Muzeum Pałacu Zamoyskich w Kozłówce „Róża do wszystkich rzeczy”. Uczestnik Królewskiej Wystawy Róż na Zamku Królewskim w Warszawie. Pomysłodawca i współorganizator wystawy „Floryści w hołdzie ks. Izabelli Czartoryskiej” w ramach wystawy „Kres polskich Aten” w Puławach. Autor wielu pokazów i wystaw florystycznych w kraju i zagranicą m.in. w Lublinie, Warszawie, Łodzi, Skierniewicach, Zamościu, Lwowie, Aosta ( Italii), Timisoara na Timi floralis ( Rumunia). Autor książki Florystyka w Protokole Dyplomatycznym. Członek Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

Agata Kiwior

Absolwentka podyplomowych studiów florystycznych na SGGW. Członkini SITO w Rzeszowie. Właścicielka kwiaciarni „Magia Kwiatów” w Dębicy. Pasjonatka florystyki i uczestniczka wielu warsztatów i wydarzeń florystycznych, m.in. Jubileuszowa dekoracja Świątyni Sybilli oraz „Wiszące ogrody księżnej Izabeli” w Puławach, „Róża do wszystkich rzeczy” w Kozłówce. Uczestniczka Mistrzostw Florystycznych Podkarpacia. 

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i wraz z warsztatami florystycznymi towarzyszyła konferencji „Wokół przyrodniczych pasji Dzieduszyckich” w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu 9-10 września 2021 roku.

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronie Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Zapraszamy też do lektury artykułów o Magdalenie Morskiej na naszej stronie internetowej: Słoneczniki w romantycznym pałacu, Magdalena Morska w pamiętniku Preka, Przedstawienie „Mój dom” w zarzeckim parku, Georginie z ogrodu Magdaleny Morskiej.


Zdjęcie na stronie głównej za: Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.


W kwiatowym ogrodzie Magdaleny Morskiej – wystawa i warsztaty florystyczne, 9-12 września 2021

Organizatorzy wydarzenia:

Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas

Gmina Zarzecze

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Partnerzy:

Fundacja Trzy Trąby

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Polskie Towarzystwo Leśne

Starostwo Przeworskie

Starostwo Jarosławskie

Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu

Centrum Kultury w Zarzeczu