Tytus Dzieduszycki (1934–1973) był jednym z bardziej interesujących polskich artystów awangardowych drugiej połowy XX wieku. Zajmował się rysunkiem i malarstwem, tworzył kolaże, asamblaże i obiekty kinetyczne, projektował wnętrza i przedmioty użytkowe, zajmował się architekturą. Jego prace, począwszy od wczesnych szkiców, po obrazy-obiekty związane z malarstwem materii i surrealizmem, przeniknięte są spontaniczną kreatywnością, otwartością na eksperyment, ale także głęboko ekologicznym podejściem do natury i refleksją na temat obecności człowieka we wszechświecie.
Interesujący dorobek artysty, po wielu latach zapomnienia, został szeroko zaprezentowany w 2012 roku w Muzeum Lubelskim w Lublinie, a następnie w 2014 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W tym roku Tytus Dzieduszycki, który z powodu tragicznego wypadku żył tylko 39 lat, obchodziłby 90. rocznicę urodzin. Wystawa, którą z tej okazji prezentujemy, przypomina jego dzieło w nowej sytuacji naznaczonej kryzysem klimatycznym. Dorobek artysty zostaje więc ponownie udostępniony szerokiej publiczności. Kilka prac Tytusa Dzieduszyckiego oraz prace artystów z ugrupowania Phases, z którym był związany, zostanie pokazanych również na wystawie „Surrealizm. Inne mity” trwającej od 10 maja do 11 sierpnia 2024 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Kurator: Hanna Kaniasta
Wystawę będzie można oglądać od 21 kwietnia do 19 maja 2024.
Finisaż: niedziela, 19 maja, o godz. 16.00 – spotkanie z udziałem prof. Marcina Lachowskiego oraz dr. hab. Piotra Majewskiego poświęcone twórczości artysty.
Zapraszamy do zapoznania się z twórczością artysty na poświęconej mu stronie internetowej tytusdzieduszycki.pl.