Od 5 czerwca można oglądać nową wystawę stałą pt. „W Radziwiłłowskim stały domu…”, która mieści się na II piętrze pałacu Radziwiłłów w Nieborowie.
Na wystawie zostały pokazane artefakty pochodzące z dawnych siedzib radziwiłłowskich, położonych na terenach dzisiejszej Białorusi, Litwy, Ukrainy oraz Polski i Niemiec. Po raz pierwszy można podziwiać wyjątkowy zbiór porcelany z Korca i Baranówki, pochodzący z kolekcji książąt Radziwiłłów z Balic oraz XVI – wieczną zbroję i naczółek konia pochodzące z zamku nieświeskiego.
Do najciekawszych artefaktów należy portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju Henryka IV namalowany przez Élisabeth Vigée-Lebrun w czasie pobytu w Petersburgu. Dzieło powstało w 1797 r. na zamówienie bratanicy Stanisława Augusta Urszuli z Zamoyskich Mniszchowej. W 1805 r. obraz został podarowany liceum krzemienieckiemu, a obecnie znajduje się w Muzeum Sztuki w Kijowie. Prezentowany w Nieborowie to tzw. replika autorska, która prawdopodobnie powstała jako próbna wersja dzieła (potwierdziły to badania). Portret pochodzi od rodziny drugiego męża Elżbiety z Radziwiłłów – Jana D’Ornellas Tomaszewskiego herbu Bończa, którego dziad był lekarzem petersburskim. Jego córka na początku XX wieku przeprowadziła się na Maderę do Portugalii, zabierając ze sobą część zbiorów – w tym ten obraz. Do 2019 r. obraz znajdował się w rodzinnym majątku Tomaszewskich w Portugalii, skąd został pozyskany do kolekcji Fundacji Trzy Trąby. (za: rp.pl)
Prezentowane na wystawie obiekty pochodzą z kolekcji Fundacji Trzy Trąby, kolekcji Macieja Radziwiłła, kolekcji Andrzeja Wasilewskiego oraz kolekcji Sylwestra Rudnika.
Większość artefaktów nie była eksponowana w Polsce.
Informacje za: nieborów.art.pl, rp.pl
Zdjęcia pochodzą z FB Macieja Radziwiłła.
- Pałac w Nieborowie
- Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju Henryka IV Élisabeth Vigée-Lebrun
- Kolekcja okolicznościowych medali