Odnowione meble wróciły do Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich zakończyło prace konserwatorskie części kompletu mebli pochodzących Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu. Konserwacji poddano dwie kanapy, trzy fotele oraz stół stanowiące wyposażenie sali rotundowej i salonu „słonecznikowego” zarzeckiego pałacu. Wzorem, do którego odwołano się przy tych pracach były rysunki z albumu Magdaleny Morskiej pt. Zbiór rysunków wyobrażających celniejsze budynki wsi Zarzecze w Galicyi… z opisem budownictwa wiejskiego w sposobie holenderskim i angielskim i ogólnymi myślami o przyozdobieniu siedlisk wiejskich (1836).

“Głównym celem projektu było zachowanie zabytkowej struktury kompletu mebli oraz oraz przywrócenie mu pierwotnych walorów estetycznych. Prace konserwatorskie dotyczyły zarówno konstrukcji drewnianej mebli, elementów złoconych, jak i tapicerki” – napisano na stronie internetowej Muzeum Kamienica Orsettich.

20 grudnia 2018 roku w zarzeckim pałacu odbyła się konferencja prasowa, podczas której dyrektor Muzeum Kamienica Orsettich Łukasz Zagrobelny, starszy kustosz Muzeum Krystyna Kieferling, oraz wykonawca z pracowni konserwatorskiej z Rzeszowa Filip Sołtys, zaprezentowali  efekty prac konserwatorskich.

Fot.: jaroslawska.pl – z lewej dyr Łukasz Zagrobelny, po prawej na dole kustosz Krystyna Kieferling, w środku Filip Sołtys 

Poddany konserwacji komplet mebli wykonany był prawdopodobnie w jednym z europejskich ośrodków meblarskich i wchodził w skład pierwszego wyposażenia pałacu – podkreślał dyrektor Muzeum Łukasz Zagrobelny (Gazeta Jarosławska).

Dokładnie takie meble, w takim kolorze i specjalnie do tej sali wymarzyła sobie Magdalena z Dzieduszyckich Morska – opowiadała starszy kustosz Muzeum Krystyna Kieferling. – Dziś oglądamy niemal wierną kopię tego, co było na początku pałacu (Gazeta Jarosławska).

Pałac w Zarzeczu – relacja TVP Rzeszów

XIX-wieczne meble odzyskały dawny blask – Gazeta Jarosławska

Projekt pt. „Konserwacja kompletu mebli z Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Renowacja mebli z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu
Meble z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu po renowacji