Muzeum Kamienica Orsettich i Stowarzyszenie Związek Rodu Dzieduszyckich herbu Sas zapraszają w sobotę 18 maja 2019 roku do Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu na zwiedzanie pałacu, parku i XIX-wiecznego kościoła pw. św. Michała Archanioła.
W Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu zostanie tego dnia otwarta wystawa pt. Wieńce pogrzebowe z krypty Czartoryskich w Sienawie, którą będzie można zwiedzać do 29 września br.
Jak napisano na plakacie, pałac Dzieduszyckich został wzniesiony w latach 1807-1812 według projektu Piotra Aignera na zlecenie Magdaleny i Ignacego Morskich. Obecnie na pierwszym piętrze pałacu mieści się Muzeum Dzieduszyckich, gdzie możemy podziwiać salę okrągłą, którą zdobi oryginalna kopuła, parkiet wykonany z kilku gatunków drewna i wyposażenie, które pochodzi z czasów pierwszej właścicielki. Warte zobaczenia są meble, które wróciły niedawno do salonu po gruntownej renowacji. W tzw. „salonie słonecznikowym” wzrok przyciąga sztukateria z kwiatami słonecznika i snopami zboża, pokój „Włodzimierza” ozdabia ceramika huculska, broń i kolekcja fajek, a salę „genealogiczną” drzewo genealogiczne i fotografie siedzib rodowych.
Czasowa wystawa poświęcona wieńcom pogrzebowym została umieszczona w ostatniej sali na piętrze.
Na parterze pałacu prezentowane są wizerunki Dzieduszyckich i spokrewnionych z nimi Czartoryskich, Sapiehów i Szeptyckich.
Obok zespołu pałacowo-parkowego wznosi się neoromański kościół pw. św. Michała Archanioła projektu lwowskiego architekta Juliana Oktawiana Zachariewicza. Świątynię wybudowano z fundacji Alfonsyny i Włodzimierza Dzieduszyckich i dzięki wsparciu Drohojowskich.
Pod prezbiterium miejsce znalazła krypta grobowa członków rodziny Dzieduszyckich m.in. I ordynata zarzeckiego Włodzimierza Dzieduszyckiego i jego żony Alfonsyny z Miączyńskich oraz jego rodziców Józefa Kalasantego i Pauliny z Działyńskich.
Serdecznie zapraszamy do Zarzecza i do Jarosławia, gdzie Muzeum Kamienica Orsettich przygotowało bogaty program.