W zbiorach pochodzących z dawnej Biblioteki Poturzyckiej znajduje się obiekt szczególnie cenny dla rodziny Dzieduszyckich – wydana w 1865 r. „Kronika domowa Dzieduszyckich”, którą stworzył Maurycy Dzieduszycki (1813-1877) – historyk, pracownik Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, poseł na Sejm Galicyjski, pisarz.
Maurycy Dzieduszycki opisał historię rodziny i zrekonstruował jej rozwój. Dzięki temu zachowało się źródło ułatwiające prześledzenie relacji rodzinnych, ale również opis ułatwiający zrozumienie realiów szlacheckiego życia w I Rzeczypospolitej, ale również pod zaborami.
Autor prześledził losy kolejnych osób, ale również zagadnienia związane z herbem i nazwą rodziny, dzięki czemu znany jest szerszy kontekst społeczny i historyczny.
Zachowany egzemplarz jest jeszcze cenniejszy, ponieważ pierwotny nakład wynosił zaledwie dwieście sztuk. Oprawa została wykonana z cienkiego papieru i posiada znaczne przetarcia oraz zabrudzenia na całej powierzchni, pęknięcia i rozdarcia na krawędziach, żółte plamy, żółknięcia i wywabienia papieru. Stan zachowania szycia książki nie jest zły, ale jest zdecydowanie zbyt słaby, aby stabilnie utrzymać tak dużą liczbę stron, dlatego konieczna jest jego naprawa. Ponadto naprawiany egzemplarz ma kruche krawędzie kart oraz przedarcia i ubytki.
Wszystkie te defekty przesądziły o potrzebie konserwacji książki, która jest możliwa dzięki wsparciu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Praca konserwatora, który będzie musiał rozłożyć książkę całkowicie, aby zreperować ubytki, i ponownie ją zszyć, umożliwi korzystanie z „Kroniki domowej Dzieduszyckich” przez kolejne lata – przedłuży życie tej cennej książki.