Zapraszamy 18 sierpnia do pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu na wernisaż wystawy fotografii prof. Mariusza Wideryńskiego.
Wystawę będzie można oglądać do 1 października 2023 roku.
Patrząc na swoje dotychczasowe życie, muszę przyznać, że od paru dziesiątków lat tkwię w niezwykle
chimerycznym i trudnym związku. Pełnym uniesień i niepewności, szczęścia i porażek. Jak bowiem
inaczej określić te wszystkie lata wspólnego życia z fotografią; wielką miłością i pasją?
Prof. Mariusz Wideryński jest fotografem i nauczycielem akademickim warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, na której prowadzi Pracownię Zastosowań Fotografii.
Urodził się w 1951 roku. Jego przygoda z fotografią zaczęła się jesienią 1976 roku w Krajowej Agencji Wydawniczej w oddziałach rzeszowskim (1976-1979), zakopiańskim (1979-1985) i warszawskim. Dokumentował życie „zwykłych-niezwykłych ludzi”, fotografował architekturę i krajobrazy południa Polski.

Prof. Mariusz Wideryński foto.: ASP w Warszawie
Swoją twórczość prezentował na licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą, z których najważniejsze to: „Fizjografie” (Lublin 2009), „To the West from the East” (Tbilisi, Gruzja 2012), „Misteria prawosławia” (Warszawa 2013), „Podróż do niepamięci” (Białystok 2016), „Skit” (Bardejów, Słowacja 2018), czy „Moje ich twarze albo życie opisane portretami” (Usti nad Labem, Czechy 2020). Brał udział w nowatorskim projekcie „Partytury fotograficzne”, nowatorskim cyklu koncertów ukazującym relację pomiędzy obrazem i dźwiękiem, fotografią i muzyką współczesną (wybór): „Sen o Podlasiu” (2012), „Kamienie niepamięci”, „Oto” (2013), „Monaster” (2014). Jest również autorem wielu albumów: Łańcut (Rzeszów 1991), Pałac w Wilanowie (Warszawa 2000), „Chłopi” Władysława Reymonta – 1280 fotografii oraz reprodukcji dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego oraz przedmiotów użytkowych ilustrujących czterotomową jubileuszową publikację (Warszawa 2000), Polska sztuka ludowa, Łowicz (Warszawa 2001), Łańcut (Lesko 2009), Duchowość prawosławia (Warszawa 2015), Sejm i Senat RP. Portret wielokrotny – obszerna fotograficzna opowieść o architekturze siedziby Parlamentu RP (Warszawa 2018).
Był pomysłodawcą oraz kuratorem wystaw fotografii, w tym ponad stu prezentacji twórczości najwybitniejszych autorów polskich i zagranicznych w Starej Galerii ZPAF w Warszawie oraz w innych galeriach i kilkunastu wystaw polskiej fotografii poza granicami kraju. Od lat organizuje plenery i warsztaty fotograficzne. Uczestniczy jako juror w konkursach oraz jako recenzent fotografii w przeglądach portfolio.
W 2011 roku obronił doktorat z fotografii portretowej, kilka lat później uzyskał habilitację w dziedzinie sztuk filmowych w zakresie fotografii, a w 2019 roku tytuł profesora sztuki na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 2009 roku pracuje na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie.
Wielką namiętnością prof. Wideryńskiego są góry, podróże i konie. Od 1978 roku jest czynnym ratownikiem górskim GOPR, a od niedawna seniorem ratownictwa górskiego.
e-mail: mariusz.widerynski@o2.pl
Wszystkie informacje o autorze pochodzą ze strony Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.