Co restaurujemy
Całość kompozycji figuralnej na fasadzie kamienicy Szolc-Wolfowiczów podzielona jest na dwie części. W dolnej partii na mocno wystającym gzymsie, w ułożeniu skośnym do narożnika, umieszczona jest w pozycji półleżącej kobieca postać figuralna Fortuny, ubranej w strój z epoki. Lewym łokciem opiera się o podstawę, a dłoń opiera na zamkniętej książce. Za jej plecami, zakomponowano kwadratowy postument, na którego bocznych ścianach, w rombach, umieszczono portrety mieszczan. Nad postacią znajduje się cokół z kartuszami herbowymi, na którym umieszczono scenę przedstawiającą scenę chrztu Chrystusa. W centrum rzeźby wkomponowany jest roślinny ornament. Całość kompozycji rzeźbiarskiej i dekoracyjnej jest zamknięta między dwoma kolumnami, z głowicami w porządku korynckim. Przedstawienie zamyka od góry rzeźba gołębicy, z szeroko rozpostartymi skrzydłami, wykonana z białego marmuru, symbolizująca Ducha Świętego. Dekoracyjna nisza jest tłem dla najważniejszej sceny całego założenia, czyli momentu chrztu Chrystusa przez Jana Chrzciciela.
Obiekt takiej klasy historycznej wymaga przeprowadzenia badań i dokładnego rozpoznania. Prowadzone prace mają na celu rekonstrukcję oraz prace zachowawcze tego cennego dzieła sztuki. Zdemontowane figury znajdują się już we lwowskiej pracowni konserwatorskiej Anny Kudzi, która ze swoim zespołem zinwentaryzuje wszystkie zachowane elementy, które dalej zostaną poddane specjalistycznym badaniom.
Prace konserwatorskie mogą być prowadzone dzięki wsparciu finansowemu MKiDN, nieocenionej pomocy Instytutu POLONIKA i Lili Onyszczenko-Szwec – dyrektor Zarządu Ochrony Środowiska Historycznego Lwowskiej Rady Miejskiej. Prace wykonuje Anna Kudzia z Maksumem Taranov, Olexiiem Starovoitenko, Volodymyrem Petryshynem i Vadymem Martyniukiem. Nadzoru konserwatorskiego nad całością przedsięwzięcia podjął się prof. Janusz Smaza.
Zapraszamy do naszej galerii zdjęć, których autorami są: Mateusz Dzieduszycki, Anna Kudzia i Marion Lovych.