Wirtualny spacer: Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu

Pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu

Pałac w Zarzeczu, w którym mieści się obecnie Muzeum Dzieduszyckich oraz Centrum Kultury, powstał za sprawą Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, która wybudowała go w latach 20. XIX wieku wraz z pięknym założeniem ogrodowo – parkowym i szeregiem zabudowań gospodarczych. Przez ponad 100 lat – do 1945 roku – Zarzecze było domem rodzinnym, pełniąc równocześnie rolę ośrodka życia towarzyskiego, kulturalnego i gospodarczego, silnie promieniującego na okolicę. 

W okresach burz dziejowych, zarówno po Powstaniu Listopadowym, jaki i podczas II wojny światowej, pałac dawał schronienie, najpierw powstańcom i emigrantom, a następnie żołnierzom AK oraz licznym przesiedleńcom i uciekinierom. W 1942 roku znalazł tu również schronienie, ukrywający się pod pseudonimem “siostra Cecylia”, ks. Stefan Wyszyński.

Po 1945 roku Zarzecze na długie lata stało się dla rodziny Dzieduszyckich jedynie wspomnieniem dawnego domu. Po latach dzięki współpracy rodziny i miejscowych władz udało się utworzyć w pałacu muzeum – oddział Muzeum w Jarosławiu – którego otwarcie miało miejsce 23 kwietnia 2008 roku.

Serdecznie zapraszamy do wirtualnej wizyty w MUZEUM DZIEDUSZYCKICH w Zarzeczu, którą przygotowało Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.