Jednym z pierwszych pytań, które towarzyszy konserwatorowi, ale też wszystkim osobom odpowiedzialnym za proces renowacji książek, jest pytanie o historię księgozbioru.
Dlaczego akurat tak zebrane i uporządkowane zostały książki, atlasy, dyplomy, pocztówki, mapy – wszystkie obiekty współtworzące domowe archiwum. Ważny jest wtedy punkt odniesienia – dlaczego w moim domu znajdują się akurat takie książki, skąd się u mnie znalazły. Dzięki temu możemy zrekonstruować historię i tożsamość. Wgląd w księgozbiór (a szczególnie ten tworzony przez wieki dzięki zaangażowaniu jednej rodziny, tak jak jest w przypadku biblioteki poturzyckiej) pozwala zrozumieć, jak zmieniały się trendy, pasje i zainteresowania, ale też potrzeby i obszary oddziaływania społecznego.
Księgozbiór, który od kilku lat poddajemy konserwacji, pokazuje bardzo zróżnicowane i bogate aspekty życia rodzinny Dzieduszyckich. Przegląd zdjęć pokazujących tegoroczne działania konserwatorów odzwierciedla wyjątkowy charakter zbiorów zbieranych przez lata przez przedstawicieli rodziny Dzieduszyckich.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.